Drukuj

Leczą nie tylko kręgosłup, ale całe ciało

Centrum Rehabilitacji Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie to miejsce, gdzie specjalistyczna wiedza i doświadczenie wykorzystywane są do pracy z pacjentem. Wykonywane są tu masaże i zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz najnowsze metody diagnozowania i terapii.

Bardzo liczną grupę pacjentów, odwiedzających Centrum Rehabilitacji, stanowią osoby cierpiące z powodu schorzeń kręgosłupa. Statystyki informują, że ponad trzy czwarte populacji doświadczy w swoim życiu tak zwanego epizodu kręgosłupowego. Problem ten zgłaszają coraz młodsi ludzie. - Ostry, kujący ból opasający lędźwie, promieniujący przez pośladek do łydki lub pięty to objawy, które często spotykam u pacjentów – przyznaje fizjoterapeuta Wojciech Marmur.

Rehabilitacja

W leczeniu takich dolegliwości wykorzystuje się specjalistyczne metody pracy manualnej. Jedną z nich jest Medycyna Ortopedyczna według Dr Jamesa Cyriax’a. Wyróżnia się ona wyjątkową techniką badania pacjenta, dzięki której terapeuta zwykle na pierwszej wizycie może dokładnie zdiagnozować schorzenie, z jakim ma do czynienia. Badanie przeprowadza się indywidualnie, zgodnie z ustalonym protokołem.

- Najpierw przeprowadza się wywiad, następnie badania funkcjonalne, indywidualne dla każdego stawu i odcinka kręgosłupa. Symptomy i objawy pacjenta interpretowane są w postaci tak zwanych „wzorców klinicznych” i leczone w bardzo precyzyjny sposób. Dzięki takiemu podejściu można opisać pacjentowi przyczynę dolegliwości oraz rokowania, dotyczące powrotu do zdrowia – mówi Wojciech Marmur.

Poprawna diagnoza jest wstępem do skutecznego leczenia i ułatwia wybór technik, jakie powinny zostać wykonane.

- Cyriax to metoda kompletna, dzięki niej diagnozujemy i leczymy nie tylko kręgosłup, ale całe ciało. W trakcie jej stosowania wykonuje się między innymi mobilizację lub manipulację segmentów kręgosłupa i stawów obwodowych oraz techniki pracy na tkankach miękkich – wyjaśnia fizjoterapeuta. I dodaje:

- Po ustąpieniu objawów bólowych szczególną uwagę należy zwrócić na wyeliminowanie mechanizmu, który doprowadził do powstania schorzenia. Aby efekty rehabilitacji były trwałe, w proces leczenia czynnie angażuję samego pacjenta. W tym celu stosuję indywidualnie dobrane ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić układ mięśniowy, zwiększyć zakres ruchu w stawach oraz „nauczyć” pacjenta, w jaki sposób prawidłowo powinien wykonywać czynności dnia codziennego. Wszystko po to, by dolegliwości nie wróciły – kwituje i zaprasza do Centrum Rehabilitacji ZLA.

 

Centrum Rehabilitacji Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego
świadczy usługi medyczne w ramach umowy z NFZ oraz usługi komercyjne

Chrzanów, ul. Kościuszki 14 czynne:
od poniedziałku do piątku w godz. 7-18

2011 Leczą nie tylko kręgosłup, ale całe ciało. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie sp. z o.o.
Powered by Joomla 1.7 Templates