Drukuj

Dlaczego to ważne? Przeczytaj uważnie!

Wzrok to najcenniejszy zmysł człowieka. Jest więc oczywiste, że należy o niego dbać. Co to jednak oznacza w praktyce, jest różnie rozumiane. Postaram się wytłumaczyć, dlaczego to ważne i jak należy to robić. Konieczność okresowego badania przez lekarza okulistyki, to podstawowa sprawa. Otwieramy dla Państwa nowy, bardzo dobrze wyposażony gabinet okulistyczny w ZLA przy ul. Sokoła 19 w Chrzanowie.

 „Okulary to pierwsza proteza medyczna, która gwałtem wdarła się w świat mody” - przeczytałam gdzieś to zdanie i bardzo mi się spodobało. Jako lekarz, który codziennie przepisuje używanie okularów, wiem, że przez wielu pacjentów to zalecenie traktowane było jak kara. Szczególnie przez dzieci. Ale, zgodnie z prawdą jak w przytoczonym powyżej cytacie, to się szczęśliwie zmienia. Dzieci przestają się wstydzić okularów, a niekiedy wręcz nimi „szpanują” i cieszą się z kolorowych, twarzowych, estetycznych opraw. To bardzo ważne. Dlaczego? Postaram się to wytłumaczyć. 

Okulary nazwane są protezą medyczną. To prawda. Chociaż nie do końca. Wada wzroku nie jest chorobą, więc okulary nie są lekarstwem, a właśnie protezą medyczną. Z jednym wyjątkiem – dzieci. U dzieci okulary spełniają również funkcję leczniczą. Pozwalają skutecznie leczyć zeza, unikać niedowidzenia oraz pomagają budować prawidłowe obuoczne widzenie, które u małych dzieci dopiero się kształtuje, a zez, czy różnica wartości (dioptrii) pomiędzy oczami, skutecznie ten proces utrudnia lub wręcz uniemożliwia. Sprawdzenie widzenia u dzieci przez pielęgniarkę lub przeprowadzenie go podczas badania komputerowego w szkole nie jest miarodajne. Można to traktować wyłącznie orientacyjnie i jest obarczone dużym prawdopodobieństwem błędu. Tylko badanie przeprowadzone przez lekarza okulistę w profesjonalny sposób pozwala postawić rzetelną diagnozę.

Codziennie, w mojej praktyce spotykam się z przypadkami dorosłych, którym nie mogę pomóc, bo zaniedbania powstały w wieku dziecięcym i przywrócenie widzenia w oku niedowidzącym od lat jest praktycznie niemożliwe. Jeszcze bardziej przykre, szczególnie dla pacjentów, choć nie przeczę, że również dla mnie, są przypadki, gdy zmuszona jestem przez przepisy odmówić podpisana zgody na wykonywanie zawodu np. kierowcy, czy pracy na wysokości. Te przypadki (niedowidzenie, brak obuocznego widzenia – fuzji), mają swoje źródło w zaniedbaniach z dzieciństwa, bo tylko u dzieci można je leczyć. Dlatego to tak ważne.

Zapraszamy do naszego gabinetu wszystkie dzieci, szczególnie między trzecim a siódmym rokiem życia. To najważniejszy okres w rozwoju ich wzroku i okres, w którym wiele można zrobić, naprawić. Również dzięki okularom, które później przestają być potrzebne. I właśnie dlatego cieszę się, że okulary przestają być dla dzieci karą.

Ta proteza w postaci okularów potrzebna jest również dorosłym do prawidłowej egzystencji.

O tym, że warto ich używać, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego tę modną protezę warto zaakceptować i polubić, dla dobra własnych oczu, również dla ich przyszłości. Dzięki nim oczy unikną zmęczenia, które wywołują różne dolegliwości, w tym bóle głowy.

Osoby po 40. roku życia, wcześniej lub później, wymagają okularów do czytania, przy zachowanym dobrym widzeniu na odległość. Jest to proces naturalny. Śmiejemy się, że to „choroba Peselu”.

Zapraszamy tę grupę pacjentów również dlatego, że przy każdej wizycie sprawdzone będzie ciśnienie śródgałkowe (oczu) na bardzo nowoczesnym sprzęcie. Podwyższone ciśnienie może wskazywać na bardzo poważną chorobę oczu, jedną z najgroźniejszych – jaskrę. Choroba ta często nie daje specyficznych objawów, a nawet żadnych, i dlatego okresowa kontrola ciśnienia ocznego jest tak ważna. W naszym gabinecie mamy możliwość szybkiej, pogłębionej diagnostyki tej choroby, aby skutecznie ją potwierdzić, bądź wykluczyć. Oczywiście pozwala to na szybkie rozpoczęcie leczenia. To bardzo ważne, ponieważ w tej groźnej chorobie najgorszym jest o niej nie wiedzieć, a dowiedzieć się wtedy, gdy wywołuje już nieodwracalne skutki, uszkadzając nerw wzrokowy. To dlatego tak ważne jest, aby badania były regularnie przeprowadzane.

W naszym gabinecie istnieje również możliwość diagnostyki równie groźnej choroby oczu, tzw AMD, czyli zapalenia plamki żółtej, związanej z wiekiem.

Badanie OCT (komputer oczu) pozwala szybko zdiagnozować tę chorobę, a tym samym umożliwić szybkie jej leczenie, bo czas w tym przypadku jest bardzo ważny. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, lecz niestety również coraz młodszych.

Jeżeli widzisz nagle obraz zniekształcony, niewyraźny, lub po prostu nieczytelny – nie czekaj. To bardzo ważne, bo leczenie trwałych skutków tej choroby jest niemożliwe.

Pokrótce przedstawiłam główne profile działania naszego gabinetu, chociaż oczywiście diagnozujemy i leczymy również inne dolegliwości, związane z oczami.

Stany zapalne przedniego odcinka oczu są bardzo uciążliwe, często bolesne i nie leczone mogą prowadzić do złych skutków dla wzroku w przyszłości. To ważne, by przy pierwszych niepokojących objawach skontaktować się z lekarzem okulistą. Na pewno nie zawiedziemy Państwa zaufania. 

Naprawdę warto!

Lekarz okulista Irena Zgodzaj – Legutko

Gabinet Okulistyczny świadczy usługi komercyjne.
Budynek MPR-S nr1 w Chrzanowie, 

ul Sokoła 19, II piętro pokój 48, 
czynny we wtorki, w godz. 15-19 Tel. 607-555-411 

 

2011 Dlaczego to ważne? Przeczytaj uważnie!. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie sp. z o.o.
Powered by Joomla 1.7 Templates