Drukuj

Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem

Ten wstydliwy problem dotyka wielu kobiet w różnym wieku. Współczesna medycyna znalazła sposób na to, jak sobie z nim poradzić. Rozwiązaniem jest leczenie laserowe. Zabiegi nie są bolesne, a efekty bardzo zadowalające.

 Kłopoty większości pań zaczynają się od wysiłkowego nietrzymania moczu, polegającego na jego mimowolnym i niekontrolowanym oddawaniu. Może mieć różne stopnie nasilenia i pojawić się w różnym wieku.

- Często po porodzie, wraz ze zwiotczeniem ścian pochwy, lub u kobiet po okresie menopauzy, kiedy występuje spadek hormonów (głównie estrogenów), mięśnie i śluzówki wyraźnie tracą elastyczność. Przy kichaniu, kaszlu, intensywnym śmiechu lub wysiłku mocz po prostu wycieka w niekontrolowany sposób. Problem może pojawiać się szczególnie rano, kiedy osobie cierpiącej na tę dolegliwość ciężko zdążyć do łazienki – wyjaśnia lek. med. specjalista ginekologpołożnik Magdalena Kubarycz-Hoszowska. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu borykają się także pacjentki, które nie rodziły albo miały cesarskie cięcie. To częste i wstydliwe schorzenie. Szacuje się, że w Polsce dotyczy około 3-5 milionów kobiet. W grupie pań po trzydziestce odsetek ten może wzrosnąć do 30 procent, a u kobiet po pięćdziesiątce – do prawie 60 procent.

Współczesna medycyna zna kilka metod leczenia: chirurgiczne, farmakologiczne i zachowawcze. To ostatnie polega na wzmocnieniu mięśni Kegla. W tym celu wykonuje się specjalne ćwiczenia. Niestety, są one czasochłonne, a same rezultaty wysoce niepewne.

Lek. med. specjalista ginekolog-położnik Magdalena Kubarycz-Hoszowska

- Bardzo efektywną, a jednocześnie nieinwazyjną metodą, jest leczenie laserowe. Stosowany w naszych placówkach nowoczesny laser frakcyjny CO2 oddziałowuje na ściany pochwy, obkurczając ją i stymulując procesy powstawania kolagenu. Powoduje to namnożenie włókien odpowiedzialnych za sprężystość i pobudza aktywność śluzówki. W konsekwencji wzmacnia się ściana pochwy oraz ujście cewki moczowej. Efektem jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania – tłumaczy lek. med. specjalista ginekolog-położnik Magdalena Kubarycz- Hoszowska.

Zabieg nie jest bolesny i trwa zaledwie kilkanaście minut. Pacjentki nie odczuwają później żadnych dolegliwości związanych z okresem gojenia. Można od razu wrócić do pracy. Laseroterapia jest za to skuteczna. Zabieg poprawia jakość życia zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Lekarze rekomendują go wszystkim pacjentkom, którym problem nietrzymania moczu utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

- Rzadko kiedy ten problem znika samoistnie. Najczęściej wręcz przeciwnie – pogłębia się i w końcu uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie. Niestymulowane mięśnie wiotczeją i stają się coraz słabsze. Nieleczone nietrzymanie moczu może prowadzić do zapalenia układu moczowego i dróg rodnych, a także obniżenia komfortu życia – podkreśla lekarka.

Warto zauważyć, że leczenie laserem frakcyjnym, tak jak każdy zabieg ginekologiczny, jest poprzedzony wnikliwym wywiadem lekarskim. Po przeprowadzonej rozmowie odbywa się z kolei badanie, podczas którego ginekolog jest w stanie wykluczyć ewentualne przeciwwskazania oraz anatomiczne zmiany, uniemożliwiające wykonanie zabiegu.

- Bezpieczeństwo pacjentek jest naszym priorytetem. Tak, jak jakość wykonywanych świadczeń – mówi Jacek Bojdoł, prezes zarządu Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie sp. z o.o. 

 

2011 Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie sp. z o.o.
Powered by Joomla 1.7 Templates