Drukuj

Dermatologia to nie tylko maści 

Radzi lek. Bartosz  Miziołek, dermatolog przyjmujący w Poradni  Dermatologicznej Zakładu Lecznictwa  Ambulatoryjnego w Chrzanowie

To dziedzina medycyny zajmująca  się problemami skóry, paznokci  oraz włosów, oferująca  coraz to nowsze możliwości diagnostyki i leczenia.

Wiele chorób, jak łuszczyca i atopowe  zapalenie skóry, może utrudniać  codzienne życie pacjenta. Dotychczas  chorzy w powiecie chrzanowskim mieli  możliwość leczenia jedynie za pomocą  maści lub doustnych leków. Byli pozbawieni  podstawowej metody leczenia  łuszczycy i atopowego zapalenia skóry,  jaką jest światłoterapia UV. Ale już nie  są. Urządzenie dostępne jest w Poradni  Dermatologicznej ZLA.

Lek. specjalista dermatolog Bartosz Miziołek

Zakupiona  kabina do terapii UV umożliwia prowadzenie  światłoterapii PUVA oraz UVB.  Dla zmian o ograniczonej powierzchni,  jak wyprysk rąk czy też łuszczyca  skóry owłosionej głowy, możliwe jest  prowadzenie naświetlań mniejszymi  lampami. Każdy pacjent wymaga jednak  dokładnego zbadania skóry przed  rozpoczęciem naświetlań, gdyż światło  UV może być przyczyną powstania  czerniaka i raka skóry.  Warto zatem badać znamiona barwnikowe,  pospolicie nazywane „pieprzykami”,  zwłaszcza teraz, kiedy będziemy  wyjeżdżać na wakacje, a nasza  skóra będzie narażona na działania  promieni słonecznych. W tym celu  warto oceniać znamiona za pomocą  wideodermatoskopu. W przypadku  podejrzewanych zmian złośliwych,  takich jak czerniak i rak skóry, podstawą  leczenia jest usunięcie chirurgiczne  i ocena tkanki pod mikroskopem.  Inne zmiany (włókniaki, brodawki  łojotokowe, brodawki wirusowe oraz  kłykciny narządów płciowych), możemy  wymrażać lub usuwać laserowo.  Wszystkie wyżej wymienione metody  leczenia są dostępne w Poradni Dermatologicznej  ZLA Chrzanów.

W Poradni Dermatologicznej ZLA  Chrzanów pojawiła się również możliwość  wykonania kapilaroskopii. Jest  to prosta i nieinwazyjna metoda oceny  naczyń krwionośnych palców rąk pod  mikroskopem. Badanie to umożliwia  diagnostykę przyczyn napadowego  marznięcia i sinienia palców rąk i stóp,  określanego jako objaw Raynauda.  O ile objaw ten jest bardzo częsty i dotyczy  około 5-10 proc. społeczeństwa,  może on być pierwszą oznaką poważnych  chorób, jak toczeń rumieniowaty  układowy oraz twardzina układowa.  Aby określić ryzyko wystąpienia takich  chorób, zaleca się przeprowadzenie  właśnie kapilaroskopii.

Poradnia Dermatologiczna ZLA  w Chrzanowie mieści się w Przychodni  Rejonowej nr 2 przy ul. Broniewskiego.  Świadczy usługi medyczne  w ramach umowy z NFZ oraz usługi  komercyjne.  

 

2011 Dermatologia to nie tylko maści . Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie sp. z o.o.
Powered by Joomla 1.7 Templates